Zima je tu. Dokonca aj sneženie je tu. Pre zimomravých to znamená neustále rozmýšľanie kde sa zahriať, ako sa zahriať a čo si obliecť, nech sa cítia čo najteplejšie.
Zimomravosť môžeme odbornejšie označiť ako nižšiu toleranciu chladu. V drvivej väčšine sa jedná skôr o subjektívne vnímanie, avšak v krajných situáciách môže samozrejme signalizovať aj iné zdravotné neduhy.
My sa v dnešnom článku budeme venovať tomu, ako si pocit chladu môžeme spríjemniť chuťami, ktoré navyše pôsobia účinne.
Ďumbier lekársky, ľudovo zázvor
Zázvor má čistiace, povzbudzujúce a prehrievajúce účinky a je výborným prostriedkom pri prechladnutí a nevoľnosti, kedy prináša úľavu pri pokazenom žalúdku, zlom trávení a plynatosti. Je účinným prostriedkom aj pri kašli, nachladnutí a napomáha organizmu vypudiť hlieny.
Zahrieva a povzbudzuje krvný obeh. Dodáva telu energiu a odstraňuje zimomravosť – vyskúšajte zázvorový čaj ochutený citrónom, medom a klinčekom alebo škoricou. Alebo všetkým spolu.
Škorica
Škoricu poznáme vďaka nezameniteľnej vôni a chuti. Nemalo by zostať len pri jej používaní do štrúdle, keďže blahodárne pôsobí na naše zdravie i dušu. Okrem toho, že škorica obsahuje železo, kalcium, magnézium a vitamíny A, B6 a C, dokáže aj veľmi rýchlo prekrviť končatiny. Skúste si pridať lyžičku do rannej kávy alebo si spolu s ďalšími koreninami pripravte chai latté. Autorka tohoto článku nedá v súvislosti so škoricou dopustiť na kombináciu teplého mlieka, škorice a javorového sirupu. Vyskúšajte!
Škorica v spojení s medom má výnimočné protizápalové účinky. Pokiaľ máte možnosť, siahnite radšej po tej pravej, cejlónskej škorici, ktorá má oproti čínskej jemnejšiu kôru, ktorú dokážete podrviť aj medzi prstami.
Čili, obsahujúce kapsaicín je jedným z najväčších a najznámejších bojovníkov proti chladu. Táto pikantná látka povzbudzuje krvný obeh, zlepšuje prekrvenie krvných vlásočníc nôh a rúk a rozširuje cievy. Ak vám je teda zima, spravte si jedlo či teplú polievku, do ktorej pridajte čili papričky. Uvidíte, aké teplo nastane skôr, než dojete svoju porciu!
Lipa
Mohlo by sa zdať, že lipa medzi zahrievajúce bylinky nepatrí, avšak opak je pravdou. Lipa účinne bojuje s chrípkou a ochoreniami horných dýchacích ciest. Ak sa chceme zbaviť toxínov, jednoducho vypijeme horúci lipový čaj a potom sa pod perinou poriadne vypotíme.
Ľubovník bodkovaný
Počas zimných mesiacov dobre padne piť aj ľubovník bodkovaný, ľudovo nazývaný aj bylinka sv. Jána, či svätojánska bylinka. Má upokojujúce, antivirotické a hojivé účinky pre organizmus a ľudom aj zlepšuje náladu – funguje ako prirodzené antidepresívum na stavy depresie a úzkosti, ktoré sa najmä v zimnom období môžu silnejšie prejaviť a aj pretrvávať.
Používa sa tiež na zlepšenie mozgovej činnosti, pri poruchách spánku, migrénach, či pri bolestivých kolikách. U deti pomáha uzdraviť nočné pomočovanie.
Ľubovníkový odvar, olej (tzv. svätojánsky olej) alebo masť sú výborné na popáleniny a atopický ekzém.
Ľubovníkový čaj nádhernej červenej farby sa pije hlavne v jesennom a zimnom období, keďže sa pri jeho užívaní neodporúča pobyt na slnku – hlavne v lete sa na pokožke u niektorých ľudí môžu objaviť dočasné pigmentové škvrny spôsobené reakciou UV žiarenia a účinných látok ľubovníka (tzv. fotosenzibilita).
Ak vám záleží na kvalite, sypaný ľubovník bodkovaný je dostupný v našom e-shope.
Na záver máme pre vás ešte jeden tip či už pre vás, alebo tip na darček pre zimomravcov: Balíček ZIMOMRAVOSŤ, ktorý je stvorený s myšlienkami na tých, ktorým je večne chladno.