Najlepším útokom je obrana
Imunita je naša schopnosť reagovať na „cudzích zvedavcov“. A túto obranyschopnosť zabezpečuje imunitný systém.
Predstavte si zložitú sieť orgánov, buniek, tkanív a molekúl. V snahe prežiť reaguje na vonkajšie a vnútorné prostredie. Nemá začiatok ani koniec. Jej presné ohraničenie nemožno merať. Vieme však, že u dospelého človeka váži asi 1kg. V tomto jednom kilograme nájdeme orgány ako kostnú dreň, detskú žľazu, slezinu, lymfatické uzliny, či slepé črevo. V krvi, lymfe, tkanivách a orgánoch zase prúdia bunky imunitného systému.

In immunitas veritas?
S tou našou imunitou je to ako s ohňom. Dobrý sluha, zlý pán. Môže nás chrániť, no i takým spôsobom, že nás začne napádať. Určite sa oplatí byť s ňou zadobre.
O imunitu sa treba starať. Ešteže máme rovnaký vkus. Čo je dobré pre nás, je i pre ňu. Ako ju udržať spokojnú?
Spôsobov je veľa. V prvom rade má rada čisto v našom vonkajšom a vnútornom priestore. Určite sa jej nepáči nadmerné používanie chemikálií, alebo liekov. Nechutí jej jedlo zo skúmaviek, priveľa rozčulovania sa, málo veselosti či spánku. Zle sa jej dýcha v znečistenom a zafajčenom prostredí a rada sa hýbe. Nedroguje, stráni sa kofeínu a málokedy sa opije. Rada žije ako múdra ľúbezná babička. Je to čiperka.
Čo sa stane, keď na imunitu kašleme?
Začneme byť unavení, bolia nás kĺby, dlho sa nám hoja rany, chytíme rôzne pliagy – vírusy, baktérie, plesne. Aj s nádormi, cukrovkou, reumou, zápalmi a inými poruchami sa môžeme stretnúť častejšie.
A čo ešte?…Jáj, ešte aj zabúdať začneme.
Naši najlepší priatelia: Dlhý, Široký a Bystrozraký
Jeden za všetkých, všetci za jedného. Imunitný systém nie je v boji za obranu sám. Sú na to traja. Imunitný, nervový a hormonálny systém.
Niekedy sa myslelo, že každý z nich ide na vlastnú päsť, no dnes už vieme, že hovoria rovnakým jazykom a spolupracujú. Práve táto ich spolupráca má na starosti vytvorenie najlepších podmienok pre naše bytie. Hľadajú rovnováhu v pohybe. Porušenie tejto rovnováhy sa označuje ako stres. Imunitný systém „hliadkuje“ aj v mozgu. A imunita na stres odpovedá stresom.

Zistite hneď teraz v akom stave je tá vaša imunita
Kvalitu imunity si môžete dať otestovať aj v špecializovaných laboratóriách — z krvného vyšetrenia možno zistiť zníženú imunitu, alergie aj riziko vzniku autoimunitných ochorení (také, pri ktorých je imunitný systém nadmerne aktívny a napáda časti vlastného tela).
Alebo môžete začať tu a teraz — po zodpovedaní týchto 10 jednoduchých otázok vám hneď ukážeme výsledok aj dobré a jednoduché rady ako sa rýchlo zlepšiť.